Junior Caritas

vasárnap 10.30-11.45

a Szentmise után a caritas épületében

A Komlói Karitasz Csoport rövid története

A Komlói Római Katolikus Plébánia Karitasz csoportja 1988 szeptemberében alakult. Ekkor a várostól 7 km-re eső Béta bányatelepen lakó 100 cigány család gyermekeinek hitoktatásával kezdődött a tevékenység Bors László apát plébános úr kezdeményezésével. Hosszú történet ez. Sok fájdalommal, örömmel az emberi életet segítő ezer lehetőséggel. Éveken keresztül jártunk ki a családokhoz, a gyermekekhez.

A bányabezárást követően az épületeket lebontották, megtörtént a rekultiváció.  Ezeket a családokat beköltöztette a városba az önkormányzat. Ekkor már nemcsak a templom kórusán gyűjtöttük és csomagoltuk az adományokat, hanem a várostól kaptunk helyiségeket két alkalommal is. Német segítséggel felújítás és kiszolgáló helyiségek kialakítása után igazán rendes Adományosztó és Közösségi ház került kialakításra. 16 évig holland kapcsolatunk is volt.

A karitasz tevékenysége nagyon sokrétű. 100 fő feletti az önkéntesek száma.

Természetesen szervezés kérdése ki és milyen rendszerességgel érkezik.

A nehéz helyzetben élő, bajba jutott, beteg, anyagi támogatásra szorulók részére: naponta reggel 8-tól délután 5 óráig rendelkezésre áll.

Leginkább jellemző a hátrányos helyzetű rétegek, köztük nagy számban a cigány származású családok támogatása. A város lakossága 2013.01.01 KSH adat szerint 24066 fő. A  lakosság 10%-a,  számításunk  szerint  2500 fő kéri támogatásunkat.

Városunkba nagy számban élnek munkanélküliek. A közfoglalkoztatásban alkalmazásba kerül a munkanélküliek több mint 50 %-a. Ebben közhasznú alapítványunk is részt vesz. Hasznos és szükséges munkát biztosít folyamatosan a közfoglalkoztatottak részére is. Őket sok türelemmel és példaadással segítjük. Ez a tapasztalat más látásmódot is ad számukra.

A karitasz rendszeres bevétellel nem rendelkezik. Kiadásait adományokból fedezi. Külföldi pénzbeli adományok ritkán érkeznek, a belföldiek csekély összegűek. Ezért a karitasz működési költségeinek fedezésére megnyitottunk egy 30,19 m2 alapterületű „Színes Pompás Jótékonysági Bolt” üzletet.

Ez a bolt a rászoruló családokat segíti a városban. Bevétele nem fedezné az ott dolgozó munkabérét, így önkéntes és közfoglalkoztatott vezeti a boltot.

A teljes bevétel a karitasz működési költségeinek fedezésére szolgál.

Mindezeken túl nagyon szép ünnepeink, rendezvényeink, közösségi alkalmaink, munkatársképző, cigánypasztorációs rendezvények, más szervezetekkel együttműködések, lelkigyakorlatok vannak.

Ez év májusában 25 éves Jubileumot ünnepelt a komlói karitasz csoport egy héten keresztül. A Jubileum erősítést, bizonyosságot adott és a szervezet részére megbecsülést, elismerést biztatást a további elkötelezettséghez.